loader

Bilgi Bankası

Ana Sayfa Bilgi Bankası Kapalı Çevrim Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Kapalı Çevrim Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Kapalı tip su soğutma kuleleri nasıl çalışır ? Çalışma prensipleri nedir ?

Kapalı sistemler soğutulacak suyun kirliliğe karşı hassas olduğu proseslerde tercih edilir. Temiz kalması istenen su kapalı tip kule içindeki serpantinlerden (eşanjör) geçerken soğur. Bu şekilde soğutmanın sağlanabilmesi için sıcak su metal boru içerisinden geçerken; kule üzerindeki fan yardımıyla ortam havası emilerek eşanjör üzerinden geçirilir, aynı zamanda sirkülasyon pompası yardımıyla da kulenin havuzunda bulunan su eşanjör üzerine püskürtülür. Emilen ortam havası ve püskürtülen su boru yüzeyinden eşanjör içindeki suyu soğutur.

 

Kapalı tip soğutma kulelerinde buharlaşma kaybı olurmu ?

Kapalı tip soğutma kulelerinde püskürtülen sprey suyunda bir miktar buharlaşma kaybı olmaktadır. 

 

Kapalı çevrim soğutma kulesi kuru soğutucu gibi çalışırmı ? 

Kapalı tip kuleler soğuk mevsimlerde sprey suyu kapatılarak sadece hava emişi ile kuru soğutucu (dry cooler) gibi çalıştırılabilirler. Böylelikle su kaybı sıfıra indirilebilmektedir. Kuru soğutucu gibi soğutma yapılabilmesi için (free cooling) kule içerisindeki eşanjörün kulenin hava emiş menfezlerinin üzerinde monte edilmiş olması gerekmektedir. Piyasada satışı yapılan bazı modellerde soğutma eşanjörü have emiş menfezlerinin altına monte edilmektedir, bu tip kulelerde kuru çalışma modu etkin olmayacaktır.

 

Kapalı çevrim soğutma kulesinde eşanjör donması nasıl engellenir ? 

Kış mevsiminde soğutma kulesi eşanjörü içerisindeki akışkan, kule durdurulduğu zaman donarak metal borulara zarar verebilmektedir. Örneğin bayram tatilleri, hafta sonu tatilleri ve bakım dönemleri özellikle riskli zamanlardır. Buna engel olmak için birkaç yöntem bulunmaktadır;

 

  • Soğutma prosesi uzun süreli durdurulması gerekiyor ise eşanjördeki su boşaltma vanası vasıtasıyla boşaltılabilir.

 

  • Proses durdurulsa bile eşanjör içindeki akışkan düşük devirde sirküle edilerek hareketi sağlanıp donma engellenebilir.

 

  • Soğutma akışkanına etilen glikol vb antifiriz sıvısı eklenerek donma noktası daha aşağılara düşürülür ve donmanın önüne geçilebilir.

 

Kapalı devre soğutma kulesinde elektirk tüketimi nasıldır ? 

Bu tip kulelerde fan motorunun ve pompa motorunun elektik tüketimi olmaktadır. Ensotek olarak üretimini yaptığımız kuleler düşük elektrik tüketimi sağlayarak müşterilerimizin işletme maliyetini en aza indirmektedir. Kapalı çevrim soğutma kuleleri her koşulda chiller gruplarına göre 8 - 10 kat daha düşük tüketim ile çalışmaktadır.

 

Aşağıdaki şemada kapalı çevrim soğutma kulesi çalışma şekli animasyon ile gösterilmiştir.